Lille plante med enorme mængder af søde, faste, lækre pink tomater. Min havde et flot spil i farverne på bladene. Dyrket udendørs i krukke.
Garten Perle
Garden Pearl er en determinant, busktomat, der gerne hænger og er ideel til dyrkning i krukker, ampel eller på altan. Den er meget meget dekorativ at have hængende, og gerne et sted hvor der er god plads.
Tomaterne er små pink/røde runde, har en rigtig god smag og er meget velegnede til snack og salat. Tomaterne vejer ca. 15-20g og modner tidligt. Bladene er almindelig af type.
Hænger planten et beskyttet og lunt sted, yder den godt og i rigtig lang tid.
3 kommentarer:
-
30/12-2020 18:18
-
29/8-2018 21:32
Den smager fint, men er ikke noget specielt. Den er fast bestanddel her, da den er tidlig, har lang sæson, og er højtydende
-
18/8-2018 21:02
Denne sort har vi dyrket i ampel og udendørs. Den har klaret sig utrolig godt og er meget dekorativ at se på, med grene der hænger ned fyldt med tomater i klaser og minder meget om multiflora. Sorten er højtydende over en længere periode og producerer velsmagende rosa farvede tomater, det er let syrlige. En sort der er nem at dyrke, også på steder med lidt plads. En klar kandidat til sæson 2019.
-
Log ind for at dele dine erfaringer eller din mening om Garten Perle